Overview of physics studies on ASDEX Upgrade

by H. Meyer, D. Aguiam, C. Angioni, C. G. Albert, N. Arden, R. Arredondo Parra, O. Asunta, M. de Baar, M. Balden, V Bandaru, K. Behler, A. Bergmann, J. Bernardo, M. Bernert, A. Biancalani, R. Bilato, G. Birkenmeier, T. C. Blanken, V Bobkov, A. Bock, T. Bolzonella, A. Bortolon, B. Boeswirth, C. Bottereau, A. Bottino, H. van den Brand, S. Brezinsek, D. Brida, F. Brochard, C. Bruhn, J. Buchanan, A. Buhler, A. Burckhart, Y. Camenen, D. Carlton, M. Carr, D. Carralero, C. Castaldo, M. Cavedon, C. Cazzaniga, S. Ceccuzzi, C. Challis, A. Chankin, S. Chapman, C. Cianfarani, F. Clairet, S. Coda, R. Coelho, J. W. Coenen, L. Colas, G. D. Conway, S. Costea, D. P. Coster, T. B. Cote, A. Creely, G. Croci, G. Cseh, A. Czarnecka, I Cziegler, O. D’Arcangelo, P. David, C. Day, R. Delogu, P. de Marne, S. S. Denk, P. Denner, M. Dibon, A. Di Siena, D. Douai, A. Drenik, R. Drube, M. Dunne, B. P. Duval, R. Dux, T. Eich, S. Elgeti, K. Engelhardt, B. Erdos, I Erofeev, B. Esposito, E. Fable, M. Faitsch, U. Fantz, H. Faugel, I Faust, F. Felici, J. Ferreira, S. Fietz, A. Figuereido, R. Fischer, O. Ford, L. Frassinetti, S. Freethy, M. Froeschle, G. Fuchert, J. C. Fuchs, H. Fuenfgelder, K. Galazka, J. Galdon-Quiroga, A. Gallo, Y. Gao, S. Garavaglia, A. Garcia-Carrasco, M. Garcia-Munoz, B. Geiger, L. Giannone, L. Gil, E. Giovannozzi, C. Gleason-Gonzalez, S. Gloeggler, M. Gobbin, T. Goerler, I. Gomez Ortiz, J. Gonzalez Martin, T. Goodman, G. Gorini, D. Gradic, A. Graeter, G. Granucci, H. Greuner, M. Griener, M. Groth, A. Gude, S. Gunter, L. Guimarais, G. Haas, A. H. Hakola, C. Ham, T. Happel, N. den Harder, G. F. Harrer, J. Harrison, V Hauer, T. Hayward-Schneider, C. C. Hegna, B. Heinemann, S. Heinzel, T. Hellsten, S. Henderson, P. Hennequin, A. Herrmann, M. F. Heyn, E. Heyn, F. Hitzler, J. Hobirk, K. Hoefler, M. Hoelzl, T. Hoeschen, J. H. Holm, C. Hopf, W. A. Hornsby, L. Horvath, A. Houben, A. Huber, V Igochine, T. Ilkei, I. Ivanova-Stanik, W. Jacob, A. S. Jacobsen, F. Janky, A. Jansen van Vuuren, A. Jardin, F. Jaulmes, F. Jenko, T. Jensen, E. Joffrin, C-P Kaesemann, A. Kallenbach, S. Kalvin, M. Kantor, A. Kappatou, O. Kardaun, J. Karhunen, S. Kasilov, Y. Kazakov, W. Kernbichler, A. Kirk, S. Kjer Hansen, V Klevarova, G. Kocsis, A. Koehn, M. Koubiti, K. Krieger, A. Krivska, A. Kraemer-Flecken, O. Kudlacek, T. Kurki-Suonio, B. Kurzan, B. Labit, K. Lackner, F. Laggner, P. T. Lang, P. Lauber, A. Lebschy, N. Leuthold, M. Li, O. Linder, B. Lipschultz, F. Liu, Y. Liu, A. Lohs, Z. Lu, T. Luda di Cortemiglia, N. C. Luhmann, R. Lunsford, T. Lunt, A. Lyssoivan, T. Maceina, J. Madsen, R. Maggiora, H. Maier, O. Maj, J. Mailloux, R. Maingi, E. Maljaars, P. Manas, A. Mancini, A. Manhard, M-E Manso, P. Mantica, M. Mantsinen, P. Manz, M. Maraschek, C. Martens, P. Martin, L. Marrelli, A. Martitsch, M. Mayer, D. Mazon, P. J. McCarthy, R. McDermott, H. Meister, A. Medvedeva, R. Merkel, A. Merle, V Mertens, D. Meshcheriakov, O. Meyer, J. Miettunen, D. Milanesio, F. Mink, A. Mlynek, F. Monaco, C. Moon, F. Nabais, A. Nemes-Czopf, G. Neu, R. Neu, A. H. Nielsen, S. K. Nielsen, V Nikolaeva, M. Nocente, J-M Noterdaeme, I Novikau, S. Nowak, M. Oberkofler, M. Oberparleiter, R. Ochoukov, T. Odstrcil, J. Olsen, F. Orain, F. Palermo, O. Pan, G. Papp, I. Paradela Perez, A. Pau, G. Pautasso, F. Penzel, P. Petersson, J. Pinzon Acosta, P. Piovesan, C. Piron, R. Pitts, U. Plank, B. Plaum, B. Ploeckl, V Plyusnin, G. Pokol, E. Poli, L. Porte, S. Potzel, D. Prisiazhniuk, T. Puetterich, M. Ramisch, J. Rasmussen, G. A. Ratt, S. Ratynskaia, G. Raupp, G. L. Ravera, D. Rfy, M. Reich, F. Reimold, D. Reiser, T. Ribeiro, J. Riesch, R. Riedl, D. Rittich, J. F. Rivero-Rodriguez, G. Rocchi, M. Rodriguez-Ramos, V Rohde, A. Ross, M. Rott, M. Rubel, D. Ryan, F. Ryter, S. Saarelma, M. Salewski, A. Salmi, L. Sanchis-Sanchez, J. Santos, O. Sauter, A. Scarabosio, G. Schall, K. Schmid, O. Schmitz, P. A. Schneider, R. Schrittwieser, M. Schubert, T. Schwarz-Selinger, J. Schweinzer, B. Scott, T. Sehmer, E. Seliunin, M. Sertoli, A. Shabbir, A. Shalpegin, L. Shao, S. Sharapov, G. Sias, M. Siccinio, B. Sieglin, A. Sigalov, A. Silva, C. Silva, D. Silvagni, P. Simon, J. Simpson, E. Smigelskis, A. Snicker, C. Sommariva, C. Sozzi, M. Spolaore, A. Stegmeir, M. Stejner, J. Stober, U. Stroth, E. Strumberger, G. Suarez, H-J Sun, W. Suttrop, E. Sytova, T. Szepesi, B. Tal, T. Tala, G. Tardini, M. Tardocchi, M. Teschke, D. Terranova, W. Tierens, E. Thoren, D. Told, P. Tolias, O. Tudisco, W. Treutterer, E. Trier, M. Tripsky, M. Valisa, M. Valovic, B. Vanovac, D. van Vugt, S. Varoutis, G. Verdoolaege, N. Vianello, J. Vicente, T. Vierle, E. Viezzer, U. von Toussaint, D. Wagner, N. Wang, X. Wang, M. Weiland, A. E. White, S. Wiesen, M. Willensdorfer, B. Wiringer, M. Wischmeier, R. Wolf, E. Wolfrum, L. Xiang, Q. Yang, Z. Yang, Q. Yu, R. Zagorski, I Zammuto, W. Zhang, M. van Zeeland, T. Zehetbauer, M. Zilker, S. Zoletnik, H. Zohm, AUG Team, EUROfusion Mst1 Team
Reference:
Overview of physics studies on ASDEX Upgrade (H. Meyer, D. Aguiam, C. Angioni, C. G. Albert, N. Arden, R. Arredondo Parra, O. Asunta, M. de Baar, M. Balden, V Bandaru, K. Behler, A. Bergmann, J. Bernardo, M. Bernert, A. Biancalani, R. Bilato, G. Birkenmeier, T. C. Blanken, V Bobkov, A. Bock, T. Bolzonella, A. Bortolon, B. Boeswirth, C. Bottereau, A. Bottino, H. van den Brand, S. Brezinsek, D. Brida, F. Brochard, C. Bruhn, J. Buchanan, A. Buhler, A. Burckhart, Y. Camenen, D. Carlton, M. Carr, D. Carralero, C. Castaldo, M. Cavedon, C. Cazzaniga, S. Ceccuzzi, C. Challis, A. Chankin, S. Chapman, C. Cianfarani, F. Clairet, S. Coda, R. Coelho, J. W. Coenen, L. Colas, G. D. Conway, S. Costea, D. P. Coster, T. B. Cote, A. Creely, G. Croci, G. Cseh, A. Czarnecka, I Cziegler, O. D’Arcangelo, P. David, C. Day, R. Delogu, P. de Marne, S. S. Denk, P. Denner, M. Dibon, A. Di Siena, D. Douai, A. Drenik, R. Drube, M. Dunne, B. P. Duval, R. Dux, T. Eich, S. Elgeti, K. Engelhardt, B. Erdos, I Erofeev, B. Esposito, E. Fable, M. Faitsch, U. Fantz, H. Faugel, I Faust, F. Felici, J. Ferreira, S. Fietz, A. Figuereido, R. Fischer, O. Ford, L. Frassinetti, S. Freethy, M. Froeschle, G. Fuchert, J. C. Fuchs, H. Fuenfgelder, K. Galazka, J. Galdon-Quiroga, A. Gallo, Y. Gao, S. Garavaglia, A. Garcia-Carrasco, M. Garcia-Munoz, B. Geiger, L. Giannone, L. Gil, E. Giovannozzi, C. Gleason-Gonzalez, S. Gloeggler, M. Gobbin, T. Goerler, I. Gomez Ortiz, J. Gonzalez Martin, T. Goodman, G. Gorini, D. Gradic, A. Graeter, G. Granucci, H. Greuner, M. Griener, M. Groth, A. Gude, S. Gunter, L. Guimarais, G. Haas, A. H. Hakola, C. Ham, T. Happel, N. den Harder, G. F. Harrer, J. Harrison, V Hauer, T. Hayward-Schneider, C. C. Hegna, B. Heinemann, S. Heinzel, T. Hellsten, S. Henderson, P. Hennequin, A. Herrmann, M. F. Heyn, E. Heyn, F. Hitzler, J. Hobirk, K. Hoefler, M. Hoelzl, T. Hoeschen, J. H. Holm, C. Hopf, W. A. Hornsby, L. Horvath, A. Houben, A. Huber, V Igochine, T. Ilkei, I. Ivanova-Stanik, W. Jacob, A. S. Jacobsen, F. Janky, A. Jansen van Vuuren, A. Jardin, F. Jaulmes, F. Jenko, T. Jensen, E. Joffrin, C-P Kaesemann, A. Kallenbach, S. Kalvin, M. Kantor, A. Kappatou, O. Kardaun, J. Karhunen, S. Kasilov, Y. Kazakov, W. Kernbichler, A. Kirk, S. Kjer Hansen, V Klevarova, G. Kocsis, A. Koehn, M. Koubiti, K. Krieger, A. Krivska, A. Kraemer-Flecken, O. Kudlacek, T. Kurki-Suonio, B. Kurzan, B. Labit, K. Lackner, F. Laggner, P. T. Lang, P. Lauber, A. Lebschy, N. Leuthold, M. Li, O. Linder, B. Lipschultz, F. Liu, Y. Liu, A. Lohs, Z. Lu, T. Luda di Cortemiglia, N. C. Luhmann, R. Lunsford, T. Lunt, A. Lyssoivan, T. Maceina, J. Madsen, R. Maggiora, H. Maier, O. Maj, J. Mailloux, R. Maingi, E. Maljaars, P. Manas, A. Mancini, A. Manhard, M-E Manso, P. Mantica, M. Mantsinen, P. Manz, M. Maraschek, C. Martens, P. Martin, L. Marrelli, A. Martitsch, M. Mayer, D. Mazon, P. J. McCarthy, R. McDermott, H. Meister, A. Medvedeva, R. Merkel, A. Merle, V Mertens, D. Meshcheriakov, O. Meyer, J. Miettunen, D. Milanesio, F. Mink, A. Mlynek, F. Monaco, C. Moon, F. Nabais, A. Nemes-Czopf, G. Neu, R. Neu, A. H. Nielsen, S. K. Nielsen, V Nikolaeva, M. Nocente, J-M Noterdaeme, I Novikau, S. Nowak, M. Oberkofler, M. Oberparleiter, R. Ochoukov, T. Odstrcil, J. Olsen, F. Orain, F. Palermo, O. Pan, G. Papp, I. Paradela Perez, A. Pau, G. Pautasso, F. Penzel, P. Petersson, J. Pinzon Acosta, P. Piovesan, C. Piron, R. Pitts, U. Plank, B. Plaum, B. Ploeckl, V Plyusnin, G. Pokol, E. Poli, L. Porte, S. Potzel, D. Prisiazhniuk, T. Puetterich, M. Ramisch, J. Rasmussen, G. A. Ratt, S. Ratynskaia, G. Raupp, G. L. Ravera, D. Rfy, M. Reich, F. Reimold, D. Reiser, T. Ribeiro, J. Riesch, R. Riedl, D. Rittich, J. F. Rivero-Rodriguez, G. Rocchi, M. Rodriguez-Ramos, V Rohde, A. Ross, M. Rott, M. Rubel, D. Ryan, F. Ryter, S. Saarelma, M. Salewski, A. Salmi, L. Sanchis-Sanchez, J. Santos, O. Sauter, A. Scarabosio, G. Schall, K. Schmid, O. Schmitz, P. A. Schneider, R. Schrittwieser, M. Schubert, T. Schwarz-Selinger, J. Schweinzer, B. Scott, T. Sehmer, E. Seliunin, M. Sertoli, A. Shabbir, A. Shalpegin, L. Shao, S. Sharapov, G. Sias, M. Siccinio, B. Sieglin, A. Sigalov, A. Silva, C. Silva, D. Silvagni, P. Simon, J. Simpson, E. Smigelskis, A. Snicker, C. Sommariva, C. Sozzi, M. Spolaore, A. Stegmeir, M. Stejner, J. Stober, U. Stroth, E. Strumberger, G. Suarez, H-J Sun, W. Suttrop, E. Sytova, T. Szepesi, B. Tal, T. Tala, G. Tardini, M. Tardocchi, M. Teschke, D. Terranova, W. Tierens, E. Thoren, D. Told, P. Tolias, O. Tudisco, W. Treutterer, E. Trier, M. Tripsky, M. Valisa, M. Valovic, B. Vanovac, D. van Vugt, S. Varoutis, G. Verdoolaege, N. Vianello, J. Vicente, T. Vierle, E. Viezzer, U. von Toussaint, D. Wagner, N. Wang, X. Wang, M. Weiland, A. E. White, S. Wiesen, M. Willensdorfer, B. Wiringer, M. Wischmeier, R. Wolf, E. Wolfrum, L. Xiang, Q. Yang, Z. Yang, Q. Yu, R. Zagorski, I Zammuto, W. Zhang, M. van Zeeland, T. Zehetbauer, M. Zilker, S. Zoletnik, H. Zohm, AUG Team, EUROfusion Mst1 Team), In NUCLEAR FUSION, volume 59, 2019.
Bibtex Entry:
@article{ ISI:000490603100002,
Author = {Meyer, H. and Aguiam, D. and Angioni, C. and Albert, C. G. and Arden, N.
   and Parra, R. Arredondo and Asunta, O. and de Baar, M. and Balden, M.
   and Bandaru, V and Behler, K. and Bergmann, A. and Bernardo, J. and
   Bernert, M. and Biancalani, A. and Bilato, R. and Birkenmeier, G. and
   Blanken, T. C. and Bobkov, V and Bock, A. and Bolzonella, T. and
   Bortolon, A. and Boeswirth, B. and Bottereau, C. and Bottino, A. and van
   den Brand, H. and Brezinsek, S. and Brida, D. and Brochard, F. and
   Bruhn, C. and Buchanan, J. and Buhler, A. and Burckhart, A. and Camenen,
   Y. and Carlton, D. and Carr, M. and Carralero, D. and Castaldo, C. and
   Cavedon, M. and Cazzaniga, C. and Ceccuzzi, S. and Challis, C. and
   Chankin, A. and Chapman, S. and Cianfarani, C. and Clairet, F. and Coda,
   S. and Coelho, R. and Coenen, J. W. and Colas, L. and Conway, G. D. and
   Costea, S. and Coster, D. P. and Cote, T. B. and Creely, A. and Croci,
   G. and Cseh, G. and Czarnecka, A. and Cziegler, I and D'Arcangelo, O.
   and David, P. and Day, C. and Delogu, R. and de Marne, P. and Denk, S.
   S. and Denner, P. and Dibon, M. and Di Siena, A. and Douai, D. and
   Drenik, A. and Drube, R. and Dunne, M. and Duval, B. P. and Dux, R. and
   Eich, T. and Elgeti, S. and Engelhardt, K. and Erdos, B. and Erofeev, I
   and Esposito, B. and Fable, E. and Faitsch, M. and Fantz, U. and Faugel,
   H. and Faust, I and Felici, F. and Ferreira, J. and Fietz, S. and
   Figuereido, A. and Fischer, R. and Ford, O. and Frassinetti, L. and
   Freethy, S. and Froeschle, M. and Fuchert, G. and Fuchs, J. C. and
   Fuenfgelder, H. and Galazka, K. and Galdon-Quiroga, J. and Gallo, A. and
   Gao, Y. and Garavaglia, S. and Garcia-Carrasco, A. and Garcia-Munoz, M.
   and Geiger, B. and Giannone, L. and Gil, L. and Giovannozzi, E. and
   Gleason-Gonzalez, C. and Gloeggler, S. and Gobbin, M. and Goerler, T.
   and Ortiz, I. Gomez and Gonzalez Martin, J. and Goodman, T. and Gorini,
   G. and Gradic, D. and Graeter, A. and Granucci, G. and Greuner, H. and
   Griener, M. and Groth, M. and Gude, A. and Gunter, S. and Guimarais, L.
   and Haas, G. and Hakola, A. H. and Ham, C. and Happel, T. and den
   Harder, N. and Harrer, G. F. and Harrison, J. and Hauer, V and
   Hayward-Schneider, T. and Hegna, C. C. and Heinemann, B. and Heinzel, S.
   and Hellsten, T. and Henderson, S. and Hennequin, P. and Herrmann, A.
   and Heyn, M. F. and Heyn, E. and Hitzler, F. and Hobirk, J. and Hoefler,
   K. and Hoelzl, M. and Hoeschen, T. and Holm, J. H. and Hopf, C. and
   Hornsby, W. A. and Horvath, L. and Houben, A. and Huber, A. and
   Igochine, V and Ilkei, T. and Ivanova-Stanik, I. and Jacob, W. and
   Jacobsen, A. S. and Janky, F. and van Vuuren, A. Jansen and Jardin, A.
   and Jaulmes, F. and Jenko, F. and Jensen, T. and Joffrin, E. and
   Kaesemann, C-P and Kallenbach, A. and Kalvin, S. and Kantor, M. and
   Kappatou, A. and Kardaun, O. and Karhunen, J. and Kasilov, S. and
   Kazakov, Y. and Kernbichler, W. and Kirk, A. and Hansen, S. Kjer and
   Klevarova, V and Kocsis, G. and Koehn, A. and Koubiti, M. and Krieger,
   K. and Krivska, A. and Kraemer-Flecken, A. and Kudlacek, O. and
   Kurki-Suonio, T. and Kurzan, B. and Labit, B. and Lackner, K. and
   Laggner, F. and Lang, P. T. and Lauber, P. and Lebschy, A. and Leuthold,
   N. and Li, M. and Linder, O. and Lipschultz, B. and Liu, F. and Liu, Y.
   and Lohs, A. and Lu, Z. and di Cortemiglia, T. Luda and Luhmann, N. C.
   and Lunsford, R. and Lunt, T. and Lyssoivan, A. and Maceina, T. and
   Madsen, J. and Maggiora, R. and Maier, H. and Maj, O. and Mailloux, J.
   and Maingi, R. and Maljaars, E. and Manas, P. and Mancini, A. and
   Manhard, A. and Manso, M-E and Mantica, P. and Mantsinen, M. and Manz,
   P. and Maraschek, M. and Martens, C. and Martin, P. and Marrelli, L. and
   Martitsch, A. and Mayer, M. and Mazon, D. and McCarthy, P. J. and
   McDermott, R. and Meister, H. and Medvedeva, A. and Merkel, R. and
   Merle, A. and Mertens, V and Meshcheriakov, D. and Meyer, O. and
   Miettunen, J. and Milanesio, D. and Mink, F. and Mlynek, A. and Monaco,
   F. and Moon, C. and Nabais, F. and Nemes-Czopf, A. and Neu, G. and Neu,
   R. and Nielsen, A. H. and Nielsen, S. K. and Nikolaeva, V and Nocente,
   M. and Noterdaeme, J-M and Novikau, I and Nowak, S. and Oberkofler, M.
   and Oberparleiter, M. and Ochoukov, R. and Odstrcil, T. and Olsen, J.
   and Orain, F. and Palermo, F. and Pan, O. and Papp, G. and Perez, I.
   Paradela and Pau, A. and Pautasso, G. and Penzel, F. and Petersson, P.
   and Acosta, J. Pinzon and Piovesan, P. and Piron, C. and Pitts, R. and
   Plank, U. and Plaum, B. and Ploeckl, B. and Plyusnin, V and Pokol, G.
   and Poli, E. and Porte, L. and Potzel, S. and Prisiazhniuk, D. and
   Puetterich, T. and Ramisch, M. and Rasmussen, J. and Ratt, G. A. and
   Ratynskaia, S. and Raupp, G. and Ravera, G. L. and Rfy, D. and Reich, M.
   and Reimold, F. and Reiser, D. and Ribeiro, T. and Riesch, J. and Riedl,
   R. and Rittich, D. and Rivero-Rodriguez, J. F. and Rocchi, G. and
   Rodriguez-Ramos, M. and Rohde, V and Ross, A. and Rott, M. and Rubel, M.
   and Ryan, D. and Ryter, F. and Saarelma, S. and Salewski, M. and Salmi,
   A. and Sanchis-Sanchez, L. and Santos, J. and Sauter, O. and Scarabosio,
   A. and Schall, G. and Schmid, K. and Schmitz, O. and Schneider, P. A.
   and Schrittwieser, R. and Schubert, M. and Schwarz-Selinger, T. and
   Schweinzer, J. and Scott, B. and Sehmer, T. and Seliunin, E. and
   Sertoli, M. and Shabbir, A. and Shalpegin, A. and Shao, L. and Sharapov,
   S. and Sias, G. and Siccinio, M. and Sieglin, B. and Sigalov, A. and
   Silva, A. and Silva, C. and Silvagni, D. and Simon, P. and Simpson, J.
   and Smigelskis, E. and Snicker, A. and Sommariva, C. and Sozzi, C. and
   Spolaore, M. and Stegmeir, A. and Stejner, M. and Stober, J. and Stroth,
   U. and Strumberger, E. and Suarez, G. and Sun, H-J and Suttrop, W. and
   Sytova, E. and Szepesi, T. and Tal, B. and Tala, T. and Tardini, G. and
   Tardocchi, M. and Teschke, M. and Terranova, D. and Tierens, W. and
   Thoren, E. and Told, D. and Tolias, P. and Tudisco, O. and Treutterer,
   W. and Trier, E. and Tripsky, M. and Valisa, M. and Valovic, M. and
   Vanovac, B. and van Vugt, D. and Varoutis, S. and Verdoolaege, G. and
   Vianello, N. and Vicente, J. and Vierle, T. and Viezzer, E. and von
   Toussaint, U. and Wagner, D. and Wang, N. and Wang, X. and Weiland, M.
   and White, A. E. and Wiesen, S. and Willensdorfer, M. and Wiringer, B.
   and Wischmeier, M. and Wolf, R. and Wolfrum, E. and Xiang, L. and Yang,
   Q. and Yang, Z. and Yu, Q. and Zagorski, R. and Zammuto, I and Zhang, W.
   and van Zeeland, M. and Zehetbauer, T. and Zilker, M. and Zoletnik, S.
   and Zohm, H. and AUG Team and EUROfusion Mst1 Team},
Title = {{Overview of physics studies on ASDEX Upgrade}},
Journal = {{NUCLEAR FUSION}},
Year = {{2019}},
Volume = {{59}},
Number = {{11}},
Month = {{NOV}},
DOI = {{10.1088/1741-4326/ab18b8}},
Article-Number = {{112014}},
ISSN = {{0029-5515}},
EISSN = {{1741-4326}},
ResearcherID-Numbers = {{Laggner, Florian M./I-9826-2016
   Groth, Mathias/G-2227-2013
   Plyusnin, Vladislav V./S-9083-2019
   Neu, Rudolf/B-4438-2010
   Wischmeier, Marco/AAE-9225-2020
   Terranova, David/G-4419-2013
   Jardin, Axel/I-2549-2016
   Salewski, Mirko/C-7104-2008
   Ratta, Giuseppe A./AAG-9023-2019
   Rasmussen, Jesper/H-8885-2018
   Mantsinen, Mervi J/B-8023-2016
   Tsironis, Christos/C-1557-2015
   Gobbin, Marco/AAB-1523-2020
   Medvedeva, Anna/AAF-9076-2020
   Ferreira, Jorge S/F-1023-2011
   Santos, Jorge Manuel Goncalves Baptista dos/J-9453-2013
   Igochine, Valentin/I-2700-2019
   Plyusnin, Vladislav V/N-1253-2013
   Lang, Peter T/H-2507-2013
   Nielsen, Anders H./A-3973-2012
   Putterich, Thomas/A-6962-2012
   Gil, Luis/R-5502-2017
   Ford, Oliver P./AAF-8400-2019
   Coenen, Jan Willem/K-7802-2013
   Nielsen, Stefan Kragh/G-6300-2013
   Albert, Christopher/A-8307-2015
   Carralero, Daniel/K-4173-2017
   Pereira Ehrhardt Goncalves Silva, Antonio Guilherme/N-2711-2013
   }},
ORCID-Numbers = {{Laggner, Florian M./0000-0003-1601-2973
   Plyusnin, Vladislav V./0000-0003-1277-820X
   Neu, Rudolf/0000-0002-6062-1955
   Wischmeier, Marco/0000-0002-3065-027X
   Terranova, David/0000-0001-9339-283X
   Jardin, Axel/0000-0003-4910-1470
   Salewski, Mirko/0000-0002-3699-679X
   Ratta, Giuseppe A./0000-0002-5676-9631
   Rasmussen, Jesper/0000-0002-3947-1518
   Mantsinen, Mervi J/0000-0001-9927-835X
   Tsironis, Christos/0000-0002-5212-7359
   Medvedeva, Anna/0000-0003-4323-3528
   Ferreira, Jorge S/0000-0001-5015-7207
   Santos, Jorge Manuel Goncalves Baptista dos/0000-0002-9329-2457
   Igochine, Valentin/0000-0003-2045-2998
   Plyusnin, Vladislav V/0000-0003-1277-820X
   Lang, Peter T/0000-0003-1586-8518
   Nielsen, Anders H./0000-0003-3642-3905
   Putterich, Thomas/0000-0002-8487-4973
   Gil, Luis/0000-0002-9970-2154
   Ford, Oliver P./0000-0002-5646-4758
   Galdon-Quiroga, Joaquin/0000-0002-7415-1894
   Kantor, Mikhail/0000-0001-9512-2155
   Cavedon, Marco/0000-0002-0013-9753
   Coenen, Jan Willem/0000-0002-8579-908X
   Nielsen, Stefan Kragh/0000-0003-4175-3829
   Hansen, Soren Kjer/0000-0002-5146-1056
   Albert, Christopher/0000-0003-4773-416X
   Bottino, Alberto/0000-0002-0514-8851
   Carralero, Daniel/0000-0002-7824-3307
   Kirk, Andrew/0000-0002-5746-6595
   Pereira Ehrhardt Goncalves Silva, Antonio Guilherme/0000-0002-0003-7263
   /0000-0002-6712-3625
   Cseh, Gabor/0000-0003-4729-8070}},
Unique-ID = {{ISI:000490603100002}},
}

This entry was posted by . Bookmark the permalink.